Diş implantı titanyumdan yapılan ve vidaya benzeyen, çene kemiğinin içersine konulan ve diş kökü görevini yapan aparattır. Çene kemiğinin üzerine vidalı diş implant yerleştirilerek üzerine de porselen diş takılır ve bu sayede hastanın eksik olan ya da hasta olan dişi tedavi edilir.

Vidalı diş implant dişsizliği ortadan kaldıran, günümüzde modern teknolojinin bir simgesidir. Sonuç olarak implantlar ister çürük nedeniyle, ister diş eti çekilmesi nedeniyle çekilen dişin  bölgesine konulan titanyum materyalinden yapılmış vida şeklindeki aparattır.

İmplantta 90 farklı dizayn vardır ve 550 den fazla dünya çapında implant markası vardır.90 farklı dizaynının olması hastanın kafasından acaba hangi dizayn daha sağlam ve iyi gibi soru işareti oluşturabilir ama her dizaynın amacı aynı olduğundan çok fazla farkı yoktur ama farklı dizaynların olması diş hekiminin hastanın çene kemiğine ve yapısına göre doğru implantı seçmesinde yardımcı olur. Her implant her çene kemiğine uygun olmayabilir. Çene kemiğine göre implantın çapı geniş ve dar olanından, uzunluğu kısa ve uzun olanına kadar çeşitleri mevcuttur.

vida diş

Dizaynı daha silindir olan implantlar da vardır, veya boynu daha dar olabilir, içine bağlanan parçaların bağlanma şekli farklı olabilir. Porselen diş implantın üzerine yapıştırılabilir veya vidalanabilir, bu şekilde çeşitli dizaynları mevcuttur. Burada önemli olan nokta hastanın çene kemik yapısına göre doğru implantın diş hekimi tarafından seçilmesidir.