Diş implantının bakımı aynen kendi dişlerimizi fırçalarken yaptığımız bakım gibi olmalıdır. En arka dişlerden fırçalamaya başlayıp, en arka dişi fırçaladıktan sonra bir diş öne gelerek tüm dişlerin ve diş aralarının aynı oranda 45 derecelik açıyla fırçalanması gerekir.

Aynı şekilde implantımızın olduğu dişi fırçalarken de yine diğer dişlerimizi fırçalar gibi aynı şekilde o dişimizi de korkmadan fırçalamamız gerekir, Bazen porselen dişi fırçalarken diş etinin kanamasından çekinen hastalar vardır ve bu dişlerini fazla fırçalamazlar, aksine kanayan dişin olduğu yeri daha çok fırçalamamız gerekir ki, fırçalanmamasından dolayı ileride daha ciddi problemlere neden olup hekime gitmemize neden olabilirler.

Yine aynı şekilde diğer dişlerimize diş ipi uyguladığımız gibi implantın bulunduğu dişe de diş ipi ile temizlik yapılabilir.

implant diş bakımı

Sigara içen hastalara diş implant cerrahisi uygulanır. Yalnız özellikle cerrahi döneminde ve cerrahi sonrası ilk 1 haftalık iyileşme döneminde sigara bırakmaları konusunda tavsiyede bulunulur. Çünkü sigara buharı ağızda diğer dişlere zarar verdiği gibi, diş implant etrafındaki dokulara da zarar vermekte, iyileşmeyi durdurmakta hatta bazen implantın kaybına bile neden olabilmektedir. O nedenle hastalardan özellikle cerrahi dönemlerinde ve iyileşme döneminde sigarayı bırakmaları rica edilir ki implantın başarısı olumsuz etkilenmesin.