Halk arasında vidalı diş diye bilinen implantlar, çekilmiş dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen, doku uyumlu materyallerdir. Her türlü diş eksikliğinde kullanılabilir. Tek diş eksikliğinden, tam diş eksikliğine kadar her türlü vakada implant uygulaması yapılabilir. İmplantlar çene kemiğine yerleştirildikten sonra belli bir süre beklenir ve bu süre sonunda hasta sabit veya hareketli protezine kavuşabilir.

Vidalı diş operasyonu sonrası ne kadar zamanda iyileşilir? 

Vidalı diş ya da implant operasyonu sonrası hastalarda birkaç gün ödem, şişlik olabilir. Operasyon sonrasında birkaç kez ağrı kesiciye ihtiyaç duyulabilir. Dikişler genellikle operasyondan sonra 1 hafta-10 gün içinde alınır. Operasyonun rahatsızlığı yapılan implant sayısı ile de alakalıdır. 1 ya da birkaç implant yapıldığından günlük çalışma temposunu çok fazla etkilemeyecek bir ödem ve ağrı olabilir. İmplant sayısı arttıkça bu şikâyetler belki bir miktar daha artabilir.

Diş ektirme yemek yemeyi etkiler mi?

İmplant operasyonundan sonra implant yapılan bölgede 1 hafta- 10 gün arası yeni bir yara olacağı için bu bölgede çok rahat yemek yeme işlemi yapılamaz. İmplant yapıldıktan sonraki ilk birkaç haftalık dönem iyileşme açısından çok önemlidir. Bu bölge ile çok sert gıdaların yenilmemesi, bu bölgeye çok fazla baskı yapılmaması gerekmektedir.

Diş ekme ya da implantasyon, küçük bir cerrahi işlemdir. Genellikle lokal anestezi bu işlem için yeterlidir. Çok sayıda implant uygulamalarında hastanın tercihine göre de genel anestezi tercih edilebilir. İşlem sırasında hastanın kesinlikle ağrısı olmaz. Bir implantın uygulama süresi ortalama 15-20 dakikadır. İmplant sayısı arttıkça yarım saat ile 1 saat arasında düren operasyonlar olabilir. İşlem sonunda operasyon birkaç dikiş atılarak bitirilir.

Tek seansta diş ekilebilir mi?

İmplant uygulamaları zaman zaman bazı şartların yerinde olması ile beraber diş çekimini takiben de yapılabilir. Buna immediate ya da hemen implant uygulaması denilir.
Yani diş çekildiği seansta aynı kemik boşluğuna implant uygulaması yapılabilir. Ama bunun için mutlaka bazı şartların yerinde olması gerekmektedir.

İmplantlar hangi durumlarda kullanılabilir?

İmplantlar her türlü diş eksikliğinde kullanılabilen materyallerdir. Sabit restorasyonlarda ya da hareketli protezlerde implant kullanılabilir. Tek diş eksikliklerinde ya da kısmi diş eksikliklerinde sabit diş ya da sabit protez yapmak için implant uygulamaları yapılmaktadır. Aynı zamanda hareketli kullanan kişilerde de implantlardan faydalanılabilir. Hiç dişi olmayan bir hasta tamamen sabit bir dişe, sabit bir proteze sahip olabilir. Hareketli protez kullanan hastaların en büyük sıkıntılarından birisi olan protezlerin hareket etmesi, yemek yerken, konuşurken hareket etmesi, implant uygulamaları ile yok edilebilir. Sabit protezlere göre çok daha az sayıda implant yerleştirilerek hareketli protez kullanıcıların bu şikayetleri ortadan kaldırılabilir.

Vidalı diş tedavisi hangi durumlardaki hastalara nasıl avantajlar sunar?

Vidalı diş ya da implant her türlü diş hekimliğinde uygulanabilir. Tek diş eksikliğinden, hiç dişi olmayan bir hastanın tamamen dişli hale getirilmesi amacı ile kullanılabilir. Tek diş ya da kısmı dişsizliklerde sabit köprü yapmak amacı ile veya tam dişsiz hastalarda bir çeneye en az 6-8 arasında implant yerleştirerek sabit protez yapmak amacı ile kullanılabilir. Hareketli protez kullanan hastaların en büyük sıkıntısı olan protezlerin hareket etmesi şikayetini yok etmek amacı ile de implant kullanılabilir. Bu protezlerde bir çeneye 2 ile 4 adet arasında yerleştirilen implantlar hareketli protezlere tutuculuk sağlarlar. Bu sayede hastanın çiğneme konforu ve estetiği yüksek bir şekilde karşılanmış olur.