İmplant operasyonundan yaklaşık bir hafta sonra implantın üzerindeki dikişler alınır ve daha sonra implantın kemikleşmesi için gereken Osseointegrasyon süresi başlar. Bu implantın sayısına, bölgesine göre yaklaşık 1,5 ay ile 3 ay arasında değişir. Ama herhangi ileri cerrahi bir uygulama yapılmışsa bu bekleme süresi 6-8 aya kadar da uzayabilir.

İmplant kullanan kişiler implant taşıdığını unutmamalıdır. Bu bireye ayrı bir sorumluluk yükler. İmplant üzerine gelen protezler ile çok sert kabuklu özellikle fındık fıstık tarzı kuru gıdaların ağızda dişler arasında parçalanarak tüketilmemesi gerekir. İmplant kullanan kişilere yan kuvvetlerden kaçınmalarını özellikle tavsiye ediyoruz.

Ağız bakımını mutlaka yapmaları gerekir. İmplant etrafını özel fırçalar ile dişleri normal fırçalar ile fırçalayıp implant boyunlarının etrafını da diş ipleri ile temizleyerek günlük gargaralarını kullanarak, 3 ayı da geçirmeden de diş hekimini mutlaka ziyaret ederek implant ve etrafındaki diş etlerinin sağlığını kontrol ettirmeleri gerekir.

implant sonrası öneriler

İmplant iyileşme süresi bitip protezleri de yapıldıktan sonra hastalar ağız hijyenine birinci derecede önem vermek zorundadırlar. Mümkünse sigara hiç içilmemeli, ama sigara tiryakisi bireylerde diş temizliğine ağız bakımına ekstra daha fazla önem göstermelidir.

Diş hekimini 3 ayı geçirmeden mutlaka implant kullanan hastanın uğraması, implantın etrafındaki diş etinin ve implantın sağlığının kontrolünün diş hekimi tarafından yapılması gerekir. Günlük ağız bakımında da diş fırçaları, uygun diş ipleri ve ağız gargarası mutlaka kullanılmalıdır.

Implant uygulandıktan sonra ilk birkaç gün oluşabilecek bazı durumlar söz konusudur. Oluşabilecek ödem için ilk 24 saat içinde soğuk kompres uygulamaları yapılmalıdır. Bu uygulamalar 10 dakika da bir 10 dk süre ile soğuk bir paketin ya da buz torbasının çalışılan bölgeye uygulanması şeklinde olabilir.

İmplant uygulamalarından sonra rutin diş kontrollerinde en azından yılda bir kez implantı yapan hekime giderek kontrollerin yaptırılması gerekir. Bu implant başarısı için, başarının uzun yıllar devam edebilmesi için çok önemlidir.

İmplantların vücut tarafından reddi

İmplantların vücut tarafından reddedilme riski yoktur. Bugüne kadar implantları vücudu kabul etmemiş her hangi bir vaka bildirilmemiştir. Ancak implantta başarısızlık olabilir. İmplant uygulamasının ilk 2-3 ayında %2-3 oranında ortaya çıkan başarısızlık implantın vücut tarafından kabul edilmemesi değildir. Mutlaka yapılan işlem esnasında veya iyileşme sırasında ortaya çıkan bazı olumsuzlukların doğurduğu sonuçtur.

Implant yaptırmış kişilerin zaman zaman tomografi yada MR çektirmeleri gerekmektedir. Implantların MR veya Tomografi çekilmesinde herhangi bir mahsuru yoktur.