Dental  implantların amacı;  kaybedilen dişlerin  yerine yenisini yapay olarak yerleştirmektir.  İmplantlar diş kökü görevi gören titantumdan vidalardır. Üzerine sabit ya da hareketli olmak üzere iki tip protez yapılır.

İmplantların bir diğer tipi de dental implantlardır. Doğal dişler kaybedildiği zaman çene kemiği ve dişeti içerisine dişlerin köklerinin yerini alacak yapay aygıtlar koyulur. Dişler bu yeni kökler üzerine sabitlenir. Dental implantlar dişlerini kaybetmiş insanların gülmesini, konuşmasını, iyi ve rahat şekilde çiğnemesini ve estetik bir görünüme sahip olmalarını sağlar.

Günümüzde implantın, üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

diş implantı nedir

Normalde eksik her dişin olduğu bölgeye yirmi yaş dişleri hariç implant yerleştirmesi yapılabilir. Tek diş veya iki diş eksikliklerinde o bölge kadar implant yerleştirilir. Ancak implantın maliyetinin göz önüne alındığı durumlarda üç diş eksikliğinde iki implant, beş diş eksikliğinde üç implant yada tamamen dişsiz çenede 6-8 arası implant ile hastanın sabit dişleri yapılabilir.

İmplant tedavilerde sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi "İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım" sorudur. İmplant lokal anestezi kullanarak yapıldığı için operasyon sırasında hiçbir ağrı duyulmamaktadır. Ağrı duyulmadığı için hasta ne kadar rahatsa diş hekimi de o kadar rahat çalışabilmektedir. Bazı durumlarda ise hasta uyutularak genel anestezi tercih edilebilir. Hastanın vücut sistemik yapısı uygunsa, klinik şartları uygunda, anestezi uzamanı ve ekibiyle hastaya genel anestezi altında da implant yapılabilir. Ancak hastaların büyük bir kısmına hastaları uyutmadan lokal anestezi altında implant yapılmaktadır. Operasyon sırasında herhangi bir ağrı sızı söz konusu değildir.