İmplant tedavisi için tek tip bir fiyatlandırma söz konusu değildir. Çünkü implant uygulaması yapılırken çeşitli etkenler söz konusu olduğundan, bu etmenler maliyeti belirlemektedir.

Günümüzde bakıldığında, ülkemizde genel olarak insanların alım güçleri düşünüldüğünde implant tedavisinin çok uygun maliyetli bir tedavi olduğu söylenemez. Ancak, elde edilen sonuç ve başarı oranı kıyaslandığında yapılan harcamanın boşa gitmeyeceği tedavi yöntemlerinden biridir.

İmplant fiyatını etkileyen önemli unsurlar;

  • Uygulamada kullanılan tüm materyallerin ithal olması.
  • Sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye ihtiyaç duyulması.
  • İmplant uygulama işleminin karmaşıklığı, hastanın ağız içi durumu ve ihtiyaçları. (İmplant tedavisinde maliyeti etkileyen bir etken de,  kişinin implant yaptıracağı bölgenin implanta uygun olup olmadığıdır. İmplanta uygun olmayan doğrudan implanta uygun olup olmadır ağız yapısı, ek tedavi süreçleri doğuracağından ve implant için uygun altyapı oluşturulması gerektiğinden, bu tarz tedavi de implantın fiyatını etkiyecek bir etkendir.)
  • Hekimin tercih ettiği implant markasının tedavinin maliyetine etki etmesi. ( Piyasada çok çeşitli ve fiyat aralıkları farklı olan implant modelleri vardır. Hekim kullandığı implant ile implant uygulamasının maliyetini de bir nevi belirlemiş olur. Yalnız piyasada en iyi bilinen, başarı oranını kanıtlamış olan implantlar tedavi de kullanılmalıdır ki, tedavi başarılı şekilde tamamlanabilsin)

diş implant fiyatı

Kesin fiyat, hekimin hastanın ağız ve çene yapısını muayene etmesi, tedavi şekline karar vermesi ve hastanın talep ettiği proteze tipine göre ortaya çıkmaktadır. Dolayısı ile, insanların alım gücü göze alındığında ilk bakışta pahalı gibi görünen implant tedavisi özellikle implant tedavisi uygulanan kişilerin uzun dönemde aldıkları verim, kullanım rahatlığı, konfor, güven göz önüne alındığında çok da pahalı olmadığı sonucunu doğurmaktadır.

Yapılan çeşitli anketlerde, kişilerin implant tedavisinden sonra elde ettikleri sonuçlar, hastaların yaptıkları harcamadan memnun kaldıklarını, gerekirse tekrar implant yaptırabileceklerini bizlere göstermektedir.

İmplant tedavisi sırasında karşılaşılan fiyatlar, protez işlemlerine göre bir miktar daha yüksekmiş gibi gözükebilir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta da şudur; implant tedavisi ile elde edilebilecek konfor, rahatlık ve estetiğin diğer protez şekilleri ile karşılaştırılamayacak seviyede olması ve aynı zamanda diğer protezlerde yıllar içinde bazı tedavilerin tekrarlanabilecek olma ihtimalidir.

Bunlar göz önüne alındığından implant tedavisine baştan verilen toplu ücretin belki de ileride daha fazla ödenecek ücretlerden daha az olacağı unutulmamalıdır.

İmplantlara ortalama bir ömür vermek mümkün değildir. Ancak bilinir ki doğru yapılmış bir implant, doğru planlanmış bir implant ömür boyu kullanılabilir. Göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri hasta bakımı, oral hijyen, implant bakımı ve implant sonrası yapılacak kontrollerdir.

Ne kadar iyi bir implant yapılırsa yapılsın, hasta bakımı yetersiz ise implantta bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Vidalı Diş Fiyatları

Vidalı diş ya da implantlarda tedavi başına karşılaşılan maliyetler klasik tedavi yöntemlerine göre bir miktar daha yüksek gözükebilir. Ancak yapılan işin hassasiyeti ile elde edilecek konfor ve rahatlık,  estetik görünüş, aynı zamanda klasik yöntemlerdeki kısa süre içerisinde yapılacak harcamaların tekrarlanması gibi durumlar göz önüne alındığında implant uygulamaları, klasik yöntemlere göre daha pahalı yöntemler değildir.

Güncel fiyat bilgilerini almak için diş hekiminize başvurunuz.