İmplant tedavisinin başarısında öncelikle doğru teşhis ve tedavi planlamasının yapılması çok önemlidir. Doğru teşhis ve tedavi planlaması yapıldıktan sonra implant başarısını etkileyen iki temel faktör vardır. Bunlardan bir tanesi uygulama yani hekim ile ilgili faktörler, bir diğeri de hasta ile alakalı faktörlerdir. Diş hekim implant uygulamasını doğru şekilde gerçekleştirdiyse ve bunun üzerine gelecek olan protezi doğru olarak tasarladıysa hekimle ilgili herhangi bir problem ortaya çıkmaz. Bundan sonra tamamen sorumluluk hastaya aittir ve protezlerini muhakkak hijyen koşullarına riayet ederek dikkat etmeli ve 6 aylık diş hekimi kontrollerini aksatmadan gerçekleştirmelidir.

Kimler implant operasyonu yapabilir?

Ağız anatomisine hakim, çene kemiğini tanıyan ve eli diş hekimliği cerrahisine yatkın her diş hekimi implant uygulamasını kolaylıkla gerçekleştirebilir. İmplant uygulamasındaki başarı hekimin temel implantoloji kavramlarına hakim olmasıyla ve yeteneğiyle birebir alakalıdır.

diş implantı yapımı

Çenede implant yerleştirilmesi için yeterli kemik yoksa ne yapmak gerekir?

Bir hastada dişsiz bölgeye sorunsuz implant yerleştirilebilmesi için implant yerleştirilecek bölgedeki çene kemiğinin kalınlığının ve yüksekliğinin yeterli miktarı olması gerekir. Eğer elimizde yeterli miktarda çene kemiği yoksa bu çeşitli yöntemlerle ve ileri cerrahi tekniklerle telafi edilebilir. Hastanın kendi vücudundaki çeşitli bölgelerden alınabilecek otojen greft olarak adlandırılan kemik greftleri kullanılabileceği gibi dış kaynaklı kemik greftleri de kullanarak yeterli kemik miktarı elde edildikten sonra her türlü implant başarılı şekilde her hastaya uygulanabilir.