İmplantasyon herhangi bir dokunun veya materyalin cerrahi yöntemlerle doku içerisine yerleştirilmesi anlamına gelmektedir. Diş hekimliğinde implantoloji daha önceden kaybedilmiş olan dişlerin eksikliğini tamamlamak amacı ile vida şeklinde ve tamamen doku uyumlu materyallerin çene kemiği içerisine yerleştirilmesi anlamına gelmektedir. Çene kemiği içerisine yerleştirilen bu implantlar iyileşme dönemi tamamlandıktan sonra yapılacak olan proteze destek sağlamaktadırlar.

İmplant diş tedavisine hangi durumlarda gerek duyulur?

Hastada bir veya birden fazla diş eksikliği olan durumlarda kalan dişlere herhangi bir müdahale veya işlem yapılmadan diş eksikliklerinin giderilmesi için diş implant tedavisi oldukça uygun bir tedavi metodudur. Bunun dışında hareketli protez kullanan hastalarda protezin tutuculuğunu arttırmak için yine implant tedavisine başvurulabilir. Ayrıca hareketli protez kullanan hastalarda dişsiz bölgelere bir veya birden fazla implant yerleştirerek bu hareketli protezi sabit proteze çevirmek ve bu şekilde hastanın yaşam kalitesini arttırmak mümkün olabilmektedir.

diş implant tedavisi

İmplant tedavisi güven midir?

İmplant uygulamalarında doğru teşhis ve tedavi planlaması yapıldığı zaman ve implant hastanın ağzında yerleştirilmesi gereken bölgeye doğru miktarda ve doğru açıyla yerleştirildiği taktirde ve operasyon sonrasında hasta hijyen kurallarına kusursuz olarak uyduğu taktirde herhangi bir yaşanmaz ve implant oldukça güvenilir bir tedavi yöntemidir.