İmplant tedavisinin ağrılı olup olmadığı hastalar tarafından hep sorulan bir sorudur. Kesinlikle ağrılı bir tedavi değildir. Çünkü operasyon esnasında bazen hasta genel anestezi ile tamamen uyutularak veya lokal anestezi ile ağzı uyuşturulduğu için hastanın operasyon sırasında ağrı duyması mümkün değildir.

Sadece operasyondan sonra hastaya buz tatbiki yapılır ve gün boyunca mümkün olduğu kadar çok buz kompleksi uygulaması istenir. Ağrı kesici de alınarak operasyondan sonraki birkaç gün içinde karşılaşabileceği ağrılar bu sayede en aza indirgenebilir.

Diş implantı operasyonu ne kadar sürede uygulanır ?

İmplant operasyonun süresi hastaya uygulanacak olan implant sayısına göre değişiklik gösterebilir. Bir hastaya bir adet diş implantı uygulanacağı düşünülürse ve bu operasyon sırasında ileri teknikte cerrahi uygulamaya ihtiyaç duyulmuyorsa yaklaşık 30 dakika kadar süre içerisinde implant operasyonu tamamlanabilir.

Diş implantı yapımında yaş faktörü

implant operasyonu

İmplantta yaş faktörü tabii ki önemli bir faktördür. Özellikle çene kemiği gelişimini tamamlamamış genç bireylerde implant yapılması uygun bir tedavi yöntemi değildir. Yaşlı bireylerden bahsedecek olursak genel sağlık sistemlerinde herhangi bir problem yoksa, herhangi bir yaştaki bireye uygulanabildiği gibi yaşlı bireylerde implant uygulamaları başarı ile gerçekleştirilebilmektedir.

İmplant tedavisinin başarı oranı nedir? 

Yaklaşık 1990’lı yıllardan bu yana yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları doğrultusunda implant tedavisinin başarı oranı günümüzde çok fazla artmıştır. Yaklaşık olarak neredeyse birçok çalışmada %98 - %99 a varan implant başarı oranlarından bahsedebilmek mümkündür. İmplantın başarısında iki önemli faktör vardır. Bunlardan bir tanesi implant cerrahisinin doğru uygulanmasıdır. İkinci faktör ise implant üzerine yerleştirilecek olan protezin doğru planlanması ve doğru yapılmasıdır. Bir ilave faktörde hastanın protezine düzgün bakmasıdır. Bütün bu koşullar gerçekleştirildiği taktirde implant başarısı çok yüksektir.