İmplant tedavisi uygun kemik hacmi olan her bireye uygulanabilir. Şayet hastada kontrol edilemeyen bir diyabet var ise yada şeker seviyeleri çok yüksek derecelerde seyrediyorsa, hasta insülinle hayatını devam ettirebiliyor ise bu tarz hastalarda implant tedavisi uygulamama tercih edilir. Çünkü bu tarz hastalarında savunma sistemi ve bağışıklık sistemi diyabetinden dolayı olumsuz etkilendiğinden bu tedavi hasta için ağır olabilir.

Ayrıca tansiyon , kalp rahatsızlığı olan hastalarda, baypas ameliyatı geçiren hastalarda, kalbinde stand olan hastalarda ilaçlarını düzenli kullandıkları sürece implant tedavisi uygulanabilir. Yalnız bu tür hastalar kan sulandırıcı ilaçlar kullanır, bu ilaçları implant tedavisinden 5-10 gün önce kesmeleri istenir ki operasyon sırasında kanama kontrol altına alınabilsin.

Hastanın vücut savunmasını operasyondan önce maksimum seviyeden tutabilmek için antibiyotik uygulaması yapılır. Kemoterapi yada radyoterapi gören hastalarda implant tedavisi kendi tedavileri sürecinde uygulanamaz.

Yakın zamanda kemoretapi veya radyoterapi tedavisin görmüş hastalarda da implant tedavisi tercih edilmez. Aşırı kemik erimesi olan hastalarda ostoyoropoz  dediğimiz kemik erimesi olan hastalarda menopoz döneminde kemik ölçümleri, kan seviyeleri gibi detaylara bakılarak implant yapılıp yapılamayacağı konusunda karar alınır ve ona göre tedaviye başlanabilir.

implant kimlere yapılabilir

Şeker hastalarına implant uygulaması yapılabilir mi?

Şeker hastalığı vücutta yara iyileşmesini geciktiren önemli rahatsızlıklardan biri olduğu için mutlaka dikkate alınması gerekir. Bir hastanın şeker düzeyi implant operasyonu planlanmadan önce bilinmelidir. Diyabeti kontrol altında olan hastalarda implant uygulaması yapılabilir. Ancak kandaki şeker seviyesi sürekli olarak değişen yani diyabeti kontrol altında olmayan hastalarda yara iyileşmesinin gecikmesi riski sebebiyle implant yapılmasında sorunlar yaşanabilir. O yüzden bu durumdaki hastalarda önce diyabeti kontrol altına almak ve ondan sonra implant tedavisini düşünmekte fayda vardır.