Hemen hemen herkese eksik dişleri olduğun durumlarda diş implantı uygulanabilir. Küçük yaştaki çocuklar veya bazı özel hastalıklar haricinde herkese implant uygulanabilir. Çene kemiğindeki hacim azlığı günümüzde artık implant yapılmasında engel değildir. Bu tür hastalarda çeşitli yöntemlerle önce yetersiz olan kemikler şekillendirilip kemik eklemesi yapılır, daha sonra da implant uygulaması yapılabilir.

Diş implantları kişilerin geri kalan hayatları boyunca kullanmaları için uygulanır. Özellikle ağızda hiç diş olmayan vakalarda büyük bir şifa kaynağı olmuştur.

Bununla beraber tek dişi eksik olan yada birkaç dişi eksik olan hastalara implant uygulanıp, üzerine sabit veya portatif porselen diş takılır ve tedavi tamamlanır.

Hiç dişi olmayan hastaya implant tedavisi uygulanabilir mi?

implant kimlere uygulanır

İmplant diş tedavisinin en büyük avantajlarından bir tanesi hiç dişi olmayan hastalarda sabit proteze kadar giden protez tedavi alternatifleri sunulabilmesidir. Hiç dişi olmayan bir hastada üst ve alt çenede gerekli miktarda implant yerleştirerek sabit protez kullanımı mümkün olmaktadır. Bunun dışında hareketli protez kullanan hastalara protezleri neredeyse sabit protez konforuna yakın şekilde sıkı olarak kullanmalarını sağlamak yine implant tedavisi ile mümkündür.

Eksik olan bütün dişler için implant uygulanır mı ?

Ağızda eksik olan tüm dişler için implant yapılmasına gerek yoktur. Aynen nasıl sağlıklı dişler de köprü protezi yapılabiliyorsa yani iki tane dişe üç dişlik köprü yapılabiliyorsa aynı şekilde iki tane implant yerleştirip üç ve ya dört dişlik implant üstü sabit köprü yapılabilmesi mümkündür. Yani bu şekilde her diş için bir implant kullanılması gerekli değildir.