Diş implantlarının ömrü normalde bir doğal dişim ömrü kadardır. İmplantların tarihçesine baktığımızda, geçmiş implantların aşağı yukarı bugünkü modern implantların 20-30 senelik bir mazisi vardır. Demek ki ölçülebilen süre bu kadardır. 20-30 yıllık implantlar hala ağızda sağlam olduguna göre iyi bakıldığında hasta implantını kalan ömrünün sonuna kadar kullanabilir.

İmplantların ağızda kırılması pek mümkün değildir. Titanyumdan yapıldığı için kırılma problemi yaşanmaz.Doğal dişlerin çürüme, diş eti hastalığı gibi sorunları vardır, implantlarda ise çürüme görülmez metal olduğundan ama diş eti hastalığı doğal dişlerdeki gibi sık olmasa da görülür.

Bunun da tek nedeni bakım eksikliğidir. Nasıl dişlerine iyi bakmayan kişinin dişleri çürüyüp, diş eti hastalığı da olabiliyorsa, doğru bakım ve temizlik yapılmazsa implant kullanırken de diş eti hastalığı olabilir.

İmplant tedavisinden sonra ağız bakımı

implant diş fırçalama

İmplant tedavisi yapılmış olan bireyler ağız hijyenine maksimum dikkat etmelidirler. Temizlikte en öncelikli yöntem diş fırçalamadır. Diş fırçalamanın sabah ve akşam olmak üzere mutlaka yapılması ve aksatılmaması gerekmektedir. Bunun dışında implantların üzerindeki protez tiplerine göre kullanılabilecek çeşitli fırça başlıkları vardır. Bunları kullanmaktan kaçınmamak gerekir. Aynı zamanda diş ipi kullanımı protezlerin temizliğinde ve ağız içerisinde birikmiş bakteri plaklarının ağızdan uzaklaştırılmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Bunların üzerine birey düzenli olarak günde iki defa ağız gargarasını kullanırsa ağız bakımını kusursuz bir şekilde tamamlamış olur. Tabii ki bütün bunların dışında 6 ay da bir düzenli diş hekimi kontrolü çok önemlidir. Bunu unutmamak gerekir.