İmplant tedavisinin teşhis ve planlaması yapılmadan önce hastaların tümünden 2 boyutlu görüntü veren panoramik röntgen istenmektedir. Panoramik röntgende ağız içerisindeki kemik yükseklikleri görülebilmektedir. Yalnız panoramik röntgende yükseklikler görülebilmesine rağmen bu kemiklerin kalınlıkları hakkında herhangi bir fikir elde edilememektedir. Şüpheli olan durumlarda ve kemik kalınlığından emin olunamadığı durumlarda 3 boyutlu görüntü veren tomografi görüntüleri ile hastanın tüm ağzının veya sadece implant planlanan bölgenin görüntüsünü elde etmek mümkündür.

3 boyutlu planlama yöntemlerine özellikle hastada hiç diş olmayan veya birden çok fazla implant yerleştirileceği durumlarda tercih etmek daha mantıklı olmaktadır. Bunun dışında herhangi bir dikiş veya kesi yapılmadan implant yerleştirilmesi planlanıyorsa ki buna diş hekimliğinde robotik implantoloji denilmektedir bu durumlarda alt ve üst çenenin veya implant yapılacak bölgenin tomografik görüntüsü üzerinde çalışıp ona göre teşhis ve tedavi planlaması yaparak belirli splintler ve cerrahi yönlendiriciler eşliğinde implant tedavisini gerçekleştirmek mümkündür.

3 Boyutlu İmplant

3 boyutlu implant

Diş implantları son derece güvenilir malzemelerdir. Önemli olan o bölgeye yani dişin eksik olduğu bölgeye yapılacak olan implantın kurallarına göre uygulanabilmesi ile gerçek güvenilirliği sağlanmış olur.

Yapılan bu implant ile kişi daha sonra o bölgede dişini çektirmiş olduğu eksik olan bölgesinde veya full bütün çenesinde üzerine yapılacak olan porselenlerle estetik bir ağıza sahip olabilir.